„Akademia Wiedzy o Społeczeństwie” - "Wybory Polaków"

6 lutego 2018 r. odbyło się pierwsze z zaplanowanych w projekcie „Akademia Wiedzy o Społeczeństwie” seminariów. Temat przewodni II edycji projektu to

„Wybory Polaków”.

Dlatego proponowane przez Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego formy doskonalenia nauczycieli dotyczą w tej edycji różnych wymiarów związanych z wyborami dokonywanymi przez Polaków.

Seminarium otworzyły dyrektor Instytutu Nauk Politycznych dr hab. Ewa Marciniak i Katarzyna Koszewska kierownik MSCDN Wydział w Warszawie.
Podczas pierwszego seminarium wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego: dr Anna Materska-Sosnowska, dr Małgorzata Kaczorowska i dr hab. Tomasz Kownacki wprowadzili uczestników w tajniki prawa wyborczego, kampanii wyborczej oraz zachowań elektoratu w Polsce.

Seminarium rozpoczęła dr Anna Materska – Sosnowska. Wykład pod tytułem „Systemy wyborcze – każdy głos się liczy” pozwolił uczestnikom na znalezienie odpowiedzi na pytania:, co to znaczy system wyborczy?, Jakie wybory spełniają standardy demokratyczne? Jakie są rodziny systemów wyborczych? Duże zainteresowanie wzbudziły dwie omawiane metody (metoda D’Hondta i metoda Sainte-Laguë) stosowane do podziału mandatów podczas wyborów. Tę część spotkania można podsumować stwierdzeniem, „Kto ordynacją wojuje od ordynacji ginie”.

Wykład dr Małgorzaty Kaczorowskiej zdominowały informacje o alternatywnych sposobach głosowania. Głosowanie przez pełnomocnika, głosowanie korespondencyjne, głosowanie przy wykorzystaniu mobilnej urny wyborczej oraz głosowanie elektroniczne tzw. e-voting zostały zaprezentowane z perspektywy aktualnych w Polsce przepisów prawa wyborczego, wad i zalet oraz badań dotyczących stosunku Polaków do alternatywnych sposobów głosowania. Hasłem przewodnim wykładu może być stwierdzenie „Polacy lubią oddawać głos w formule klasycznej”.

Na zakończenie seminarium dr hab. Tomasz Kownacki przypominając kompetencje Parlamentu Europejskiego (m.in. legislacyjna, budżetowa, kontrolna), omawiając zasady funkcjonowania frakcji parlamentarnych w PE przedstawił rolę i znaczenie wyborów europejskich dla Polski. Znaczenie to uczestnicy seminarium mogli zidentyfikować analizując wspólnie z wykładowcą, rolę Parlamentu Europejskiego, czym się zajmuje, ilu eurodeputowanych reprezentuje Polskę oraz pozostałe kraje Unii. Jako refleksję po wykładzie uczestnicy seminarium mogli zadać sobie pytanie:, „Dlaczego wybory europejskie są tymi wyborami, które mają tak niską frekwencję wyborczą?”

Całość spotkania moderował dr hab. Tomasz Słomka.

Kolejna aktywność zaplanowana w projekcie to warsztaty. Odbędą się w dniach 23 – 24 marca 2018 r. i będą poświęcone praktyce wyborczej – co kandydat wiedzieć powinien? Zapisy na warsztaty możliwe są tylko przez stronę Wydziału w Warszawie, http://www.warszawa.mscdn.pl/

Oferta będzie dostępna w dziale „oferta bieżąca”. Zapraszamy